Kiedy sprawdzi się wyspa kuchenna?
Wyspa kuchenna może uwzględniać funkcję gotowania, zmywania lub po prostu stanowić dodatkową przestrzeń roboczą. Każda z tych funkcji wymaga odpowiedniego przygotowania.
Co warto wiedzieć o wyspie w kuchni?
Przeznaczenie wyspy należy zaplanować już na etapie wykańczania mieszkania, ponieważ w miejsce, gdzie ma stanąć wyspa, należy doprowadzić przewody elektryczne czy przyłącze hydrauliczne. Aranżacja kuchni z wyspą, w Studio mebli Credo, to doskonały sposób na perfekcyjne urządzenie wnętrza. W kuchni istotna jest funkcjonalność, musimy zadbać o wygodną przestrzeń do pracy. Między szafkami kuchennymi a wyspą musi być odpowiednia odległość, aby bez kłopotów otwierać szafki i by była odpowiednia przestrzeń do swobodnego przemieszczania się między meblami. Planując na wyspie stanowisko do gotowania, musimy pamiętać o zamontowaniu pochłaniacza lub wyciągu kuchennego. Warto również zaplanować oświetlenie, mogą to być punkty świetlne w suficie lub lampy. Ważne, aby światło padało równomiernie na całą wyspę i odpowiednio ją oświetlało.
W jakich sytuacjach najlepiej sprawdza się wyspa kuchenna?
Wyspa kuchenna może być zaplanowana do różnych celów, nie ma w zasadzie ograniczeń dotyczących jej przeznaczenia. Bardzo często stanowi ona miejsce do gotowania, gdzie znajduje się płyta grzewcza, blat roboczy, zlew. Nad płytą montowany jest okap, a pod blatem umieszczane są meble kuchenne, w których znajdują się produkty spożywcze wykorzystywane podczas gotowania. Można również zagospodarować wyspę jako kącik jadalny. W takim przypadku jest ona wykończona blatem, przy którym umieszczane są krzesła. W ten sposób można stworzyć centralne miejsce spotkań z rodziną czy znajomymi. Zdarza się, że wyspa przeznaczona jest na strefę do zmywania. W takiej sytuacji montowany jest na niej zlewozmywak i suszarka do naczyń, a pod nią zmywarka i kosze na odpady. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale bardzo ważne jest to, by wcześniej doprowadzić do niej wodę oraz rury kanalizacyjne.