Jakie zalety ma projekt kuchni w literę L?
Mówi się, że kuchnia to serce domu – i jest w tym sporo racji, bowiem to właśnie w kuchni powstają pyszne posiłki, a często toczy się także spora część życia towarzyskiego. To właśnie tam panie domu spędzają najwięcej czasu, dlatego też kuchnia musi być nie tylko ładna, ale przede wszystkim bardzo praktyczna, mądrze przemyślana i zaprojektowana. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się ostatnio na kuchnię urządzoną na kształt litery L. Czy słusznie? Poznajmy kilka dużych zalet takiego ułożenia mebli i sprzętów w “sercu domu” - kuchni.
Kuchnia w literę L - w jakich przypadkach się sprawdzi?
Oczywiste jest, że zabudowę kuchenną trzeba dopasować do rozmiarów i kształtu pomieszczenia. Szczególnie ważne jest to w blokach czy kamienicach, gdzie kuchnia bardzo często należy do mniejszych pomieszczeń, czasem mocno nieustawnych. Uspokajamy jednak – kuchnia w kształcie litery L doskonale sprawdzi się nawet w takich przypadkach! Jest ona bardzo praktycznym rozwiązaniem zarówno w pomieszczeniach większych, jak i mniejszych rozmiarów, a także w przypadku przestrzeni zarówno otwartej, jak i zamkniętej. Jest to więc doskonały pomysł na urządzenie swojej kuchni nie tylko w domu jednorodzinnym, ale także w mieszkaniu w blokach.
Zalety kuchni w kształcie litery L
Oprócz wyżej wspomnianej możliwości dopasowania takiego projektu kuchni do niemal każdego pomieszczenia, kuchnia w kształcie litery L daje nam jeszcze więcej praktycznych korzyści.
- Organizacja trójkąta roboczego
Każdy, kto lubi gotować wie, że trójkąt roboczy w kuchni to niemal “świętość”. Choć nie jest to oczywiście rozwiązanie konieczne, bardzo ułatwia codzienną pracę w kuchni. Trójkąt roboczy zapewnia usytuowanie wszelkich niezbędnych urządzeń czy przestrzeni, z których najczęściej korzystamy, blisko siebie – tak, aby wszystko mieć pod ręką i nie biegać z jednego końca kuchni na drugi. W kuchni w kształcie litery L w naturalny sposób organizacja takiego trójkąta jest łatwiejsza, a to dzięki możliwości otoczenia się z dwóch stron meblami i sprzętami potrzebnymi do gotowania.
- Łatwe przechowywanie
Kuchnia ma nie tylko pozwalać na gotowanie pysznych potraw, ale także na przechowywanie wszelkich niezbędnych do tego sprzętów i akcesoriów - patelni, garnków, talerzy, noży, sztućców, składników czy przypraw. Oczywiście w trakcie gotowania najwygodniej jest mieć to wszystko w zasięgu ręki. Tu po raz kolejny kuchnia na kształt litery L będzie doskonałym rozwiązaniem. Dzięki takiemu projektowi kuchni będziesz bowiem mieć większość szafek pod ręką (lub nad głową), a to sprawi, że nie będziesz tracić czasu na chodzenie od jednego krańca kuchni do drugiego w poszukiwaniu konkretnej przyprawy czy składnika. Co więcej, szafki w tak zaprojektowanej kuchni pomieszczą więcej niż szafki w układzie liniowym.
- Możliwość zaprojektowania wyspy
Kuchnia w kształcie litery L najczęściej ustawiona jest na dwóch ścianach pomieszczenia. Pozwala to na zamontowanie dodatkowej wyspy kuchennej, która może pełnić funkcję dodatkowego blatu roboczego, barku czy stolika. Dodatkowa przestrzeń w kuchni zawsze jest przydatna, a takie rozwiązanie szczególnie sprawdza się, gdy w kuchni towarzyszą nam goście lub gdy lubimy zapraszać ich do wspólnego gotowania.
- Doświetlenie przestrzeni roboczej
Kuchnia w kształcie litery L zawsze przylega przynajmniej do jednej, a najczęściej do dwóch sąsiadujących ze sobą ścian. Dlatego bardzo często okazuje się, że blat roboczy znajduje się tuż pod jednym z okien. Wiele osób decyduje się także na umieszczenie w tym miejscu zlewozmywaka. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, bowiem pozwala nie tylko na wspaniałe doświetlenie przestrzeni roboczej naturalnym światłem dziennym, ale także pomaga umilić tak prozaiczne czynności jak zmywanie naczyń poprzez podziwianie pięknych widoków za oknem. A co z kuchniami, w których nie ma okna? Takie też się zdarzają. Wówczas zabudowa kuchenna w kształcie litery L pozwala na praktyczne doświetlenie blatu światełkami ukrytymi w górnych szafkach. Taki układ oświetlenia pozwoli na wystarczające rozjaśnienie całego pomieszczenia. Podpowiadamy: w takiej sytuacji, czyli gdy masz niewielką kuchnię bez okna, warto postawić na meble w jasnych kolorach, które optycznie powiększą dostępną przestrzeń.
Widać więc wyraźnie, dlaczego tak wiele osób decyduje się na projekt kuchni w schemacie opisanym powyżej. Łatwość aranżacji, trójkąt kuchenny, większa pojemność i naturalne doświetlenie to zalety, które mogą okazać się nieocenioną pomocą przy kuchennych obowiązkach, a nawet zamienić je w największą przyjemność.